ZETOR GERLACH 4×4 přichází do Brna v nové bojové verzi

Projekt má globální ambice a zvláštní potenciál také pro český trh.

BRNO/IDET 2019 –  Na mezinárodním veletrhu obranné techniky IDET 2019 absolvuje svou českou premiéru obrněné taktické vozidlo (ATV) nové generace,  ZETOR GERLACH 4×4.  V Brně bude zároveň poprvé k vidění v nové bojové verzi s dálkově ovládaným zbraňovým systémem pro kulometnou palbu. Na veletrh přichází bezprostředně po úspěšně realizovaných střeleckým testech.
„Potom co již GERLACH ukázal své schopnosti v nejrůznějších, mnohdy extrémních testech včetně odstřelu 8 kg TNT pod kabinou, máme teď potvrzeno, že je připraven i pro osazení zbraňových systému od široké palety výrobců,“ uvedl manažer projektu Pavel Bušta. 
Na vozidlo je možné aplikovat mechanické nebo dálkově ovládané věže pro kulometnou palbu, protitankové řízené střely, minomety či granátomety.

Výhody nového řešení

Přednostmi vozu jsou excelentní schopnosti v terénu, nadstandardní bezpečnost i přepravní kapacita, které jsou podpořeny vysokou dynamikou a variabilitou. Vozidlo ku příkladu překonáva terénní schody o výši 0,5 m a zákop o šířce 1 m. Ochrana posádky je řešená kabinou ve formě přetlakové pancéřové kapsle, ktorá je uchycena nezávisle na podvozku a pojme až 6 členů posádky.
Koncept vozu se zrodil právě v Brně – v společnosti Zetor Enginnering s.r.o. a to před 3 lety. Poskytuje proto všechny výhody nového nadčasového řešení. Při jeho vývoji byly zohledněny nejnovější technické a konstrukční požadavky na vozidlo této kategorie. V rámci rozměrů, celkové konstrukce a otevřené architektury se zároveň počítalo s dalšími evolučními cykly. GERLACH tak nejenže odpovídá na aktuální potřeby armád, ale zároveň je plně adaptabilní na nové požadavky v rámci následujících desetiletí.
Vozidlo je zkonstruováno výhradně z EU komponent, včetně úspěšně otestovaného podvozku –  „Rolling Chassis ZETOR“. Z pohledu zákazníka to znamená bezproblémovou logistiku, dostupnost náhradních dílů a nízké servisní náklady.

Podvozky z Brna

Projekt GERLACH cíli na všechny trhy, kde probíhá nebo se připravuje obměna často i zastaralých vozidel 4×4. Vozidlo je v současnosti připraveno zúčastnit se ohlašované soutěže na Slovensku. V ostatních zemích NATO a ve světě je vozidlo prezentováno formou studií realizovatelnosti, kde se může okamžitě zúčastnit vyhlášených výběrových řízení.
Projekt počítá s realizaci výroby vozidel v zemi odběratele. Zvláštní potenciál přitom představuje i pro český trh, protože právě Brno má být základnou pro výrobu podvozků.
O Zetor Engineering, s.r.o.
Společnost Zetor Engineering, s.r.o. byla založena v roce 2014. Jejím vlastníkem je společnost Zetor, a.s. Hlavní činností a posláním společnosti je návrh a vývoj vozidel pro obranný průmysl. Využívá přitom dlouholeté zkušenosti z vývoje těžké off-road techniky značky Zetor a zkušenosti z oblasti engineeringu v rámci mateřské skupiny HTC INVESTMENTS, a.s.   www.zetorengineering.cz.

Co dokáže GERLACH mimo jiné:
* Během zkoušek ve vojenských prostorech zdolal v zátěži 14 tun terénní schod vysoký 0,5 m a zákop široký 1 m.
* Zvládá komfortně stoupání 70%. V životnostních zkouškách dosáhl v plné zátěži stoupání 100% (úhel 45 °).
* Na závodním okruhu Slovakia ring dosáhl i za deštivého počasí maximální rychlost 125 km/h. Prokázal také svou tažnou sílu, když se rozběhl v závěsu s 28-tunovým tahačem a kroužil 1 hodinu po okruhu při zachování požadovaných teplotních parametrů.
* Získal osvědčení o balistické odolnosti na úrovni NATO STANAG 4569 Volume 1, Level 3.
* Je připraven odolat protitankové mině o síle až 8 kg TNT pod nápravou i pod kabinou (dle standardu: NATO STANAG 4569 Volume 2 Level 3a, 3b). Odolnost vozu pod kabinou byla již úspěšně prověřena v rámci podnikových zkoušek.
* Speciální akustické zkoušky potvrdily nízkou úroveň hluku a vibrací v kabině, 65 dB
* V testech na půdě VTÚPV Vyškov zaparkoval s vypnutým motorem pod úhlem 83,9% (úhel 40°). Vozidlo bylo navážené na maximální hmotnost 14,2 tuny.

 

Další informace:

HLAVNÉ PREDNOSTI VOZIDLA – dokument PDF na stiahnutie »
ZETOR GERLACH – informačná brožúra PDF na stiahnutie »